Wybór drukarki do domu

dobra drukarka epson

Urządzenie wielofunkcyjne, drukarka laserowa czy zwykła drukarka atramentowa? Podczas zakupu każdy głowi się, co sprawdzi się lepiej, w którym przypadku koszt eksploatacji będzie najniższy oraz czy zamienniki nie zniszczą drukarki. Jaki produkt do drukowania najbardziej opłaca się kupić?

Kosz eksploatacji

szeroki wybór tuszy do drukarek

Bardzo ważnym czynnikiem, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest cena druku jednej strony, często zależna od wybranego tuszu do drukarki. W przypadku drukarek atramentowych cena samego urządzenia nie jest wygórowana, możemy je kupić już za 100 zł. Trzeba jednak uważać, ponieważ koszty eksploatacji mogą nas mocno zaskoczyć. Dlatego zamienniki oferujące dużo większą ilość wydrukowanych stron czarno-białych czy kolorowych stały się bardzo popularnym rozwiązaniem. Urządzenia i drukarki atramentowe wymagają od użytkownika dużo więcej trosk. Szczególną wagę trzeba przywiązać do głowicy, która jest narażona na uszkodzenia, zapchania czy zaschnięcia. Właśnie dlatego ważna jest regularność w drukowaniu, przynajmniej 2-3 stron w miesiącu. Za to jej olbrzymim plus to możliwość kolorowego wydruku czy fotografii.

Nieco inaczej wygląda ta kwestia w drukarkach laserowych. Koszt takiego urządzenia to minimum 350 zł z drukiem wyłącznie czarno-białym. Oryginalne tonery w tym przypadku również nie należą do najtańszych, jednak oferują ogromną wydajność. Koszt wydruku jednej strony na urządzeniu laserowym wynosi ok. 1 gr. Jest to zdecydowanie najlepsza drukarka do biura, przedsiębiorstwa czy dla studentów. Ogromną zaletą jest ciągła gotowość toneru do pracy, nawet po kilku miesiącach nieużywania. Podczas kalkulacji kosztów eksploatacji należy wziąć pod uwagę cenę i wytrzymałość bębna. Druk laserowy jest trwalszy niż druk atramentowy, a na jednym tonerze jesteśmy w stanie wydrukować nawet do kilku tysięcy stron.

Dla jednorodzinnych gospodarstw domowych, w których znajdują się dzieci w wieku wczesnoszkolnym, dużo lepszym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa lub urządzenie 3 w 1. Do szkoły podstawowej bardziej potrzebne są wydruki kolorowe, możliwość skanu lub kopiowania. Tusze do drukarek w postaci tanich zamienników pozwolą obniżyć koszt eksploatacji do minimum. Użytkownicy, którzy potrzebują drukarki tylko do wydruków dokumentów, powinni rozważyć zakup monochromatycznej drukarki laserowej. Ogromną wygodą w urządzeniach laserowych i atramentowych jest energooszczędność, możliwość połączenia drukarki z wifi czy funkcjonalny kolorowy wyświetlacz.