Jak prawidłowo dbać o drukarkę laserową?

laserowy druk dobrej jakości

Drukarka laserowa, jak każde urządzenie, potrzebuje regularnego czyszczenia i to nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Do tego celu najlepiej użyć specjalnych chusteczek antyseptycznych. Niewskazane jest za to stosowanie jakichkolwiek płynów, ponieważ mogą uszkodzić mechanizm drukarki. W przypadku sprzętów laserowych, czyszczenie jest jest wymagane tak często jak przy drukarkach atramentowych, jednak należy je przeprowadzić przynajmniej raz na 2-3 miesiące. Co jeszcze można zrobić, aby zapewnić dłuższe działanie drukarki laserowej?

Tonery do drukarki

Zdarza się, że toner do drukarki laserowej może osiąść, czego efektem jest nierówny wydruk. Niekiedy ten sygnał oznacza po prostu, że kończy się tusz. Nawet jeżeli mamy podejrzenie, że toner nie działa prawidłowo, to nie należy od razu kupować nowego. Możliwe, że wystarczy wyjąć go z drukarki i delikatnie potrząsnąć, a następnie włożyć ponownie. Wadliwy toner to także jedna z najczęstszych przyczyn usterek w drukarkach, chociaż odpowiadać mogą za nią również wadliwe kartridże.W niektórych przypadkach z ich winy drukarka może pracować zbyt głośno, a nawet zostać zablokowana. Wówczas koniecznie trzeba rozejrzeć się za nowym tonerem.

Jakie tonery do drukarki warto wybierać?

W sklepach znajdziemy trzy rodzaje tonerów do drukarki: oryginalne, zamienniki oraz regenerowane. Oryginalne tonery produkowane są z najlepszej jakości surowców. Różnica pomiędzy nimi, a zamiennikami nie jest jednak aż tak znaczna. Nieco inaczej wygląda kwestia tonerów regenerowanych, które mogą okazać się w pełni funkcjonalne, pod warunkiem odpowiednio przeprowadzonego procesu regeneracji. Niemniej, lepiej zdecydować się na zakup tonerów od znanych producentów niż niewiadomego pochodzenia. Nierzadko udzielana jest na nie bowiem gwarancja.